Stabilizácia podláh a základov
V praxi sa stretávame so statickými prejavmi popraskaných múrov, dosadnutých častí rodinných domov, no najmä s neúnosnými podlahovými doskami v priemyselných objektoch. Nie vždy je možné tieto poruchy odstrániť tak, aby nedošlo k poškodeniu priľahlých chodníkov, terás, skaliek a iných ťažko obnoviteľných konštrukcií. V priemysle sú dôvody iné. Je takmer nemožné odstaviť prevádzku na nevyhnutný čas, ktorý je potrebný na vybúranie a realizáciu novej podlahy. Riešenie prináša injektážna technológia ktorá dokáže pri minimálnom zásahu zastabilizovať nechcené dosadanie. Jej výhodou je rýchlosť a efektívnosť. Vo väčšine prípadoch po našom zásahu dochádza k spätnému pridvihnutiu a niekedy k prinavráteniu pôvodnej polohy. Fixácia pohybov je požiadavkou napríklad pri obnove podlahových dilatácií, ktoré vplyvom pohybu vysokozdvižných vozíkov a ich dynamických síl hýbu podlahami. Častou požiadavkou je zvýšenie únosnosti podlahy z dôvodu umiestnenia novej technológie, alebo ťažkých strojov, ktoré nevyhnutne potrebujú k svojej činnosti také podložie pri ktorom nedochádza k ich rozkmitaniu. Stabilizácia podlahy je rozhodujúcim faktorom pre kvalitný výrobok.
PREČO DOCHÁDZA K DOSADANIU?
Proces výstavby je dôležitý už od zakladania stavieb. Nesprávna príprava základového lôžka môže časom zapríčiniť dosadanie častí objektu. V horšom prípade dochádza k plošným prejavom. Dosadanie základov, dosiek a pätiek môže spôsobiť nedostatočná hrúbka lôžka. Nevhodná zmes štrkového materiálu a nevhodných frakcií, no najmä nedostatočné zhutnenie týchto podkladových vrstiev. Neúnosné podložia podlahových dosiek v priemyselných objektoch sú výsledkom rýchlej a lacnej výstavby. V obytných budovách sa stretávame skôr s lokálnymi poruchami z dôvodu podmývania/vymývania podložia. Takto vzniknuté dutiny oslabujú únosnosť zeminy a to prirodzene musí viesť k dosadaniu. Výsledkom je pokles určitej časti objektu s následnou tvorbou trhlín.
AKO POSTUPUJEME?
Prvotná je obhliadka objektu za účasti objednávateľa, s ktorým konzultujeme problematiku. Objednávateľ väčšinou pozná miestne pomery,
výstavbu a samotnú históriu procesu tvorby trhlín či dosadania. V prípade potreby sa môžu vykonať sondy, pevnostné skúšky, prípadne sa urobí geologický prieskum. Po diagnostike stanovíme technologický postup a cenovú ponuku. Štandardne postupujeme tak, že problematické miesto navŕtame a pomocou dvojkomponentnej tlakovej pumpy nainjektujeme materiál. Ten je na báze polyuretánovej živice. Ide o materiál, ktorý v danom priestore expanduje. Zväčšením objemu dochádza k vyplneniu dutín, trhlín a samotnému pridvihnutiu podinjektovaného úseku. Reakcia materiálu a jeho expanzia je silná a veľmi rýchla. Účinok je viditeľný v priebehu pár minút. Výsledkom je dlhodobé a okamžité prinavrátenie pôvodnej únosnosti a zaťažiteľnosti.